poniedziałek, 9 września 2013

Orientalne muffinki z warzywami i kurczakiem

Wichura i deszcze za oknem nie zachęcają do niczego więcej niż otulenie się kocem i romans z kubkiem gorącej czekolady. O 14:30 zaszyłam się w domu z postanowieniem, że nie wytknę już dziś z niego nawet czubka nosa. Wracając zaszłam jednak do sklepu kupując kilka brakujących produktów i zrobiłam sobie pyszny podwieczorek - zapraszam na orientalne muffinki. :)




SKŁADNIKI NA 12 MUFFINEK :
  • 1 szklanka mąki tortowej
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • sól i pieprz
  • 125 ml jogurtu naturalnego
  • 1 jajko
  • 1/3 szklanki oleju
  • 1 papryka czerwona
  • filet drobiowy pojedyńczy
  • mały por
  • 1 duża marchew
  • 1 duża cebula
  • przyprawa Garam Masala - użyłam firmy Smaki natury
  • przyprawa Harissa - użyłam firmy Smaki Natury
  • curry - użyłam dwóch odmian: indyjskie i purely selected firmy Smaki natury

Cebulę i paprykę kroimy w kostkę, por (użyłam tylko łodygi) w półkola, marchew obieramy i ścieramy na grubych oczkach na tarce. 





Wszystkie warzywa wrzucamy na rozgrzaną patelnię, smażymy do miękkości i pod koniec przyprawiamy garam masalą (2-3 łyżeczki).




Filet kroimy w kostkę, przyprawiamy harissą (2 łyżeczki) i wrzucamy do warzyw, całość razem smażymy dodając curry (mi wyszło po ok 1,5 łyżeczki każdej odmiany), w razie konieczności solimy. Gdy warzywa i mięso będą odpowiednio usmażone odstawiamy je do przestygnięcia.




Suche składniki (mąka, szczypta soli, szczypta pieprzu i proszek do pieczenia) łączymy ze sobą w jednej misce, mokre (jogurt, jajko i olej) w drugiej, następnie mokre wlewamy do suchych i mieszamy łyżką (nie musicie tego robić dokładnie). Następnie dodajemy przestygnięte warzywa z kurczakiem i całość jeszcze raz lekko mieszamy. Papilotki napełniamy ciastem i tak przygotowane muffinki pieczemy ok. 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni, smacznego! :) Są pyszne zarówno na gorąco jak i na zimno. 

W tym przepisie wykorzystałam 4 przyprawy, które otrzymałam od firmy Smaki natury i jestem bardzo zadowolona. Przyprawy spełniły moje oczekiwania, bardzo podoba mi się także możliwość wielokrotnego otwierania i zamykania paczki. Przyprawy pięknie pachną i dają potrawie wyjątkowy smak. :) Poniższy opis przypraw pochodzi ze strony producenta.

Przyprawa Garam Masala - w hindi dosłownie "gorąca mieszanka" jest nieodzownym elementem wedyjskiej sztuki kulinarnej. Prażone przyprawy są następnie drobno mielone (prażone osobno, mielone razem). Mieszanki tej używa się pod koniec gotowania. Mieszanka polecana do pieczonych warzyw z patelni, ryb, ryżu i kurczaka w sosie słodko - kwaśnym. Używana na całym obszarze Indii we wszystkich typach potraw – począwszy od przystawek poprzez zupy aż po sałatki jogurtowe i dania główne – mieszanka ta jest absolutnie niezbędna w kuchni Mongolskiej i Północno Indyjskiej. 
Skład mieszanki: kolendra, chili, kumin, koper włoski, pieprz czarny i kardamon.

Przyprawa Harissa - pochodzi z Afryki Północnej, popularna w kuchni afrykańskiej, głównie tunezyjskiej i w krajach arabskich. Przyprawa ma piękny, ceglano-czerwony kolor, który nadaje potrawom piękną barwę. Charakteryzuje się ostrym, przyjemnie palącym smakiem. Wystarczy jej odrobina, by potrawie nadać odpowiedni aromat i smak. Harissa to przyprawa wyśmienita w smaku, a ponadto wysokiej jakości (zawiera wyłącznie naturalne składniki). Ostrość harissy zmniejsza się wraz z ilością oliwy, którą się do niej dodaje.
Skład mieszanki: kolendra, papryka, kmin rzymski, chili, sól, czosnek.

Curry Indyjskie - jest mieszanką przypraw. Jest narodową przyprawą w kuchni indyjskiej. W skład curry może wchodzić od kilku do kilkudziesięciu zmielonych przypraw. Istnieje ogromna liczba jej wariantów. Jest to przyprawa stosowana od dawna, w ciągu wieków ulepszana, a niektóre szczególnie wyrafinowane mieszanki trzymane są w ścisłej tajemnicy i pozostają rodzinną tajemnicą. Hinduskie gospodynie same przygotowują tę ziołowo-korzenną mieszankę, biorąc do każdej potrawy inny zestaw składników. Jest to obecnie jedna z najbardziej popularnych przypraw na świecie. Curry stosuje się najczęściej do potraw mięsnych - najczęściej z drobiu, wieprzowiny, baraniny oraz warzyw, ryżu i sosów. Curry szczególnie nadaje się do aromatyzowania i koloryzacji ryżu. Po ugotowaniu ryżu w mieszance curry przybiera on piękną, żółtą barwę. Jest przyprawą bardzo wrażliwą na wilgoć i światło. Curry należy przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach oraz ciemnym miejscu. Ma barwę czerwoną lub żółtą, w zależności od doboru składników. Curry posiada również zastosowanie medyczne:  poprawia pracę wątroby, ułatwia trawienie.
Skład mieszanki:  kolendra, skrobia ziemniaczana, kurkuma, gorczyca, liście laurowe, goździki, czosnek mielony, sól kamienna, chilli, liście curry, suszone mango, cebula mielona.

Curry Purely Selected - jest mieszanką ziół, przypraw i suszonych warzyw o charakterystycznym, pikantnym aromacie i smaku. Jest to jedna z najpopularniejszych przypraw na świecie, która od tysięcy lat kształtuje smak potraw w Indiach, gdzie jest narodową przyprawą. Przyprawę curry stosuje się najczęściej do potraw mięsnych, zwłaszcza z drobiu, wieprzowiny i baraniny. Wspaniale z curry smakują warzywa, ryż i sosy. Curry szczególnie nadaje się do aromatyzowania ryżu, któremu nadaje piękny żółty kolor. Curry ze względu na swój aromat i smak stosujemy w niedużych ilościach.
Skład przyprawy: kurkuma, kozieradka, czerwony pieprz, kolendra, imbir, kmin rzymski, proszek ryżowy, musztarda, koper i sól.








23 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy przepis :) Aż się głodna zrobiłam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. fajne i może bym kiedyś też takie zrobiła...(piszę raz jeszcze bo coś mi komentarz "zjadło")

    OdpowiedzUsuń
  3. Chcę takie :O
    Gdzie znalazłaś garam masala? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz ją kupić na stronie internetowej firmy, o której piszę w poście. :) Jeśli jesteś zainteresowana mogę Ci również napisać, jak własnoręcznie zrobić masalę w domu. :)

      Usuń
  4. uwielbiam muffinki wytrawne, ale z kurczakiem jeszcze nie próbowałam :) Muszę sprawdzić czy są takie pyszne jak się wydaje :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Zapowiadają się bardzo apetycznie. Lubię wytrawne wersje muffin :) Pysznie!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też je uwielbiam, dziś zrobiłam ze szpinakiem! :)

      Usuń
  6. Wyglądają na absolutnie przepyszne! Na pewno kiedyś wypróbuję ten przepis :)

    Zapraszam na naszego bloga! Dopiero co zaczynamy...

    http://aandjcookbook.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  7. o rany, jaka zrobiłam się głodna, świetne danie, muuuszę zrobić, pyszności, pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Widzę u Ciebie często goszczą muffinki. Ale z kurczakiem jeszcze nie widziałam. Zapisuję przepis do wypróbowania:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Droga Elu ostatnio zakochałam się w tych maleństwach i piekę je na tysiące sposobów. <3

      Usuń
  9. wlasine robie te muffinki - ciekawa jestem co mi z tego wyjdzie;) Chcialam tez napisac, ze w skladnikach nie jest wymienione jajko;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że będą smakowały! :) I dziękuję za zwrócenie uwagi, już poprawiam. :)

      Usuń
    2. Udaly sie rewelacyjnie, choc nieco zmodyfikowalam farsz, ze wzgledu na brak skladnikow;) Wszystkim bardzo smakowaly - wzielam je na dzialke na weekend do Polski. W tym tygodniu zamierzam zrobic je po raz kolejny i tym razem poczestowac kolezanke w Londynie ;) jak widzisz twoje babeczki robia swiatowa furrore:)

      Usuń
    3. Cieszę się bardzo, czekałam na Twoją opinię! :)

      Usuń
  10. Pyszności!:) Jestem zachwycona Twoimi wypiekami :) Szkoda, że na mieszkaniu studenckim mam kiepski piekarnik :((
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za wszystkie komentarze - są dla mnie formą kontaktu z Wami i motywacją do dalszej pracy. :) Jeśli zrobiłeś/aś jakąś potrawę korzystając z przepisu umieszczonego na blogu wyślij jej zdjęcie na natnij@interia.pl - zdjęcie trafi do galerii na fanpage'u bloga na facebooku.